Spoľahlivosť testu otcovstva – 99,98 % istoty s DNA testom
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Časté otázky » Spoľahlivosť testu otcovstva

Spoľahlivosť testu otcovstva

Testovanie otcovstva pomocou vyšetrenia DNA je dnes najmodernejší a najpresnejší spôsob, ako úplne vyvrátiť alebo potvrdiť s vysokou istotou otcovstvo dieťaťa. Od sérologických testov sa na konci 90-tych rokov začalo upúšťať, pretože mali malú preukaznú hodnotu a neposkytovali dostatočne presný výsledok. Na rozdiel od sérologických testov je pomocou DNA testov možné otcovstvo preukázať s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou.

Štandardne testujeme 16 vysoko polymorfných oblastí genómu pomocou PCR a následnej fragmentačnej analýzy. Na základe znalosti typu aliel u vyšetrovaných osôb vyhodnotíme:

  • ktorú alelu dieťa získalo od matky (pri trojčlennom teste otcovstva),
  • či druhá alela dieťaťa môže pochádzať od otca.

Pokiaľ pri všetkých vyšetrovaných polymorfizmoch alely súhlasia, potom je medzi otcom a dieťaťom s vysokou pravdepodobnosťou (vyššou ako 99,99 %) biologický vzťah.

Pri dvojčlennom testovaní sa skúma, či sa otec aj dieťa zhodujú aspoň v jednej z aliel. Pokiaľ sa zhodujú vo všetkých vyšetrovaných polymorfizmoch, potom je medzi otcom a dieťaťom s vysokou pravdepodobnosťou (vyššou ako 99,8 %) biologický vzťah.

Pri dvojčlennom testovaní v kombinácii otec-syn v niektorých indikovaných prípadoch používame na upresnenie výsledku ešte ďalších 17 Y-polymorfizmov. Celkom teda 33 polymorfizmov. Toto sa neprejaví na výslednej cene.

Spoľahlivosť testu môže byť ovplyvnená, ak sú muži (kandidáti na otcovstvo toho istého dieťaťa) geneticky blízke osoby, t.j. blízki príbuzní. Viac sa o príbuznosti a genetike dočítate v článku Ako si vyberáme partnera? Cez genetické kritériá?